Denizyolu Taşımacılığı Nedir?

Denizyolu Taşımacılığı Nedir?

Denizyolu taşımacılığı insanların ürünlerini deniz üzerinden gemi, yelkenli veya mavna yardımı ile bir mesafeden diğer mesafeye götürmesine denir. Genellikle yurt dışı taşımacılıkta önem kazanan denizyolu taşımacılık teknoloji ilerlese de önemini kaybetmemiş bir taşıma yolu olarak ön plana çıkmaktadır.

Denizyolunda esas olan konu kara veya hava yoluyla götürülemeyecek olan ürünleri deniz vasıtası ile güvenli bir şekilde götürmesidir. Denizyolu sayesinde Hammaddenin veya ağır yüklerin denizyolu vasıtası ile tek seferde götürmesi ve diğer taşımacılıklara göre daha ekonomik olması açısından en çok tercih edilen taşımacılık olarak ön plana çıkmaktadır.

Denizyolu Taşımacılığının Türleri?

Denizyolu taşımacılığında gemi veya yük türüne göre sınıflandırılmaktadır. Genellikle konteynır taşımacılığın ön planda olmakla beraber başka denizyolu taşımacılığının türleri de bulunmaktadır.

Tanker taşımacılığı genellikle petrol veya petrol bazlı ürünlerinin taşınmasında büyük rol oynamaktadır. Tanker taşımacılığı bazı yerlerde tehlikeli madde taşımacılığı olarakta bilinmektedir.

Tanker taşımacılığında sadece petrol veya petrol bazlı ürünleri taşınmaz. Bunların yanında kimyasal, gaz veya diğer sıvı maddelerinin taşınmasında da tanker taşımacılığı ön plana çıkmaktadır. Petrol veya kimyasal madde dışında LPG veya LNG gibi sıvılaştırılmış gazlar da tanker taşımacığı ile nakledilmektedir.

RO-RO taşımacılık denizyolu ve karayolu taşımacılığı ile birleştirilmesine verilen isimdir. Kamyon veya tırların büyük yükleri ile birlikte taşınıp yollarına kara ile devam etmesi ile sonuçlanır. Özellikle gelişmiş ülkelerde bu taşımacılık yaygın olması ile birlikte sevkiyatta gecikme olmaması bakımından çok tercih edilmektedir.

Kombine ve konteynır taşımacılık tane veya kilo ile gönderilen paketlenmiş ürünlerin taşınmasında kullanılan taşımacılık biçimidir. Konternırlar yardımı ile bu ürünlerin paketlenip güvenle seyahat etmesi amaçlanır.

Dökme yük taşımacılığı ise kömür, tuz, çimento gibi dökülmesi kolay olan maddelerin taşınmasında kullanılan taşıma biçimidir.

Denizyolu Taşımacılığı İle Neler Taşınabilir?

Denizyolu taşımacılığı ile taşınan birçok ürün ve hammadde bulunmaktadır. Özellikle ekonomik olması ile birlikte lojistik anlamında çok büyük rol oynaması denizyolu taşımacığının önemini bir kez daha vurgulamaktadır. Denizyolu taşımacılığı sayesinde otomotiv sektöründe kullanılan yedek parçalardan tutun da petrol gibi hammaddelerin taşınmasına kadar sıralanmaktadır. Genellikle denizyolu ile teknolojik ürünler, hammedeler, kömür, şeker, tuz, kimyasal maddeler, gıda, petrol, hububat gibi insanların ihtiyacı olan bütün ürün ve hamaddelerin taşınması amaçlanır.

Denizyolu Taşımacılığın Avantajları?

Denizyolu taşımacılığının avantajları hem yük bakımından ve hem de kolaylık bakımından avantajlı olması sebebi ile çok tercih edilen taşımacılık türlerinden biri konumuna getirmektedir.

Hava veya kara taşımacılıkta denizyolu taşımacılık kadar fazla yük taşınmadığı için deniz yolu daha ekonomik ve daha pratik bir yol olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle petrol veya hammadde tedariklerinde önemli bir rol oynayan denizyolu taşımacılığı gelişmiş ülkelerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kara ile bağlantısı bulunmayan ülkelerde ise popüler bir taşımacılık olan denizyolu taşımacılığı, insanların ihtiyaçlarını zahmetsizce ve ucuz yollarla karşılamaktadır. Ürünün veyahut göndermek istediğiniz ürünün denizyolu taşımacılığı ile ekonomik bir şekilde taşınması amaçlanır.

Denizyolu Taşımacılığının Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Denizyolu taşımacılığında yüz binlerde ürün ve hammaddenin taşındığı için her ürünün ve hammaddenin aynı fiyatta taşınması söz konusu değildir. Ürünün tehlikelik seviyesine göre boyutuna ya da ürünün değerine göre bile hesaplanmaktadır. Tanker taşımacılıkta bir hammadde taşınacağı zaman ilk önce hangi madde taşınacağı tespit edilir. Bu madde tehlikelik sırasına göre sıralanır. Sonrasında ise litre ya da galon cinsinden hesaplanır. Konternır taşımacılıkta ise ürün özelliği nedir ilk önce o tespit edilir ve ona göre kilo ya da boyut olarak hesaplaması yapılır. Denizyolu taşımacılığının fiyatları boyuttan tutunda tehlikeli maddeye kadar sıralanıp ona göre hesap yapılmaktadır.