Havayolu Taşımacılığı Nedir?


Havayolu Taşımacılığı Nedir?

Havayolu taşımacılığından önce bütün taşımacılıkta temel prensip, herhangi bir ürünün veya hammaddenin, istenilen bir yerden alınması ya da ürünün merkeze getirilmesi ve istenilen diğer bir noktaya zamanında ürüne zarar vermeyecek şekilde teslim edilmesi anlamına gelmektedir.

Günümüzde havayolu taşımacılık sektöründe hizmet veren birçok işletme bulunmakla beraber, havayolu taşımacılığı ifadesi kullanıldığında genelde akla, uçakla transfer gelmektedir.

Havayolu taşımacılığının tercih edilmesi ürünün hızlı ulaştırılması, deniz ve karayolu taşımacılığından bir adım önde tutmaktadır.

Hızlı, ekonomik, kaliteli, pratik çözümler ve avantajlar, havayolu anlayışıyla kullanıcıların, tüketicilerin karşısına çıkarılmış ve hızlı teslimat anlayışının, havayolu taşımacılığı sistemi ile birleştirilmiştir.

Havayolu taşımacılığı, günümüz arz talep meseleleri kapsamında, her geçen gün kendini git gide geliştirmekte ve farklı devletler arasında taşımacılık sistemini de kolay ve pratik haline getirmiştir. Genel anlamda; yurt içi veya herhangi bir devlette, yurt içinde olan taşımacılıkta kullanılan sistem olarak düşünülüyor olsa da, günümüz İthalat ve ihracat potansiyeli incelendiğinde, havayolu taşımacılığının geleceği daha etkili bir şekilde gözler önüne çıkmaktadır.

Dünyanın herhangi bir devletinde üretilen bir malın ya da pazarlanmak istenilen bir eşyanın ya da yurtiçinde ya da yurtdışındaki herhangi bir yere ya da ülkeye, gönderilmek istenen bir teslimatın, hızlı ve süratli bir şekilde ulaştırılmasına, öne çıkmakta olan taşımacılık sistemi, bugün de olduğu gibi, gelecekte de havayolu taşımacılığı varlığını sürdürecektir.

Daha hızlı, daha ekonomik, daha kaliteli, daha avantajlı anlayışını benimsemek istiyorsanız eğer havayolu taşımacılığının tercih edildiğini ve her geçen gün geliştiği görülmektedir.

 

Havayolu taşımacılığında, kapıdan kapıya, hızlı ve güvenli teslimat ilkeleri benimsemesi sayesinde gelişim göstermekte birlikte, bu sektörün içinde bulunan şey, zaman ve hız kavramı olacaktır.

 

 

Havayolu Taşımacılığının Özellikleri

Havayolu taşımacılığının özellikleri denizyolu ve karayolu taşımacılıklarına göre belirgin farkları mevcuttur. Başlıca sebepleri şunlardır;

 • Daha hızlı gönderim
 • İstenilen ürünün zamanında ulaştırılması
 • Önemli evrak ve dosyaların hızlı bir şekilde gönderilmesi
 • Cenaze nakil işlemlerinin daha hızlı gerçekleşmesi

Gibi başlıca sebeplerden ötürü havayolu taşımacılık tercihler arasında yer almaktadır.

Büyük lojistik şirketleri havayolu taşımacılık kapsamında önemli gelişmeler kaydetmesi ile birlikte geleceğe dair önemli adımlar kaydetmişlerdir.

Havayolu Taşımacılığında Neler Taşınır?

Havayolu taşımacılığında taşınan eşyalar, özellik fark etmeksizin hızlı ve pratik şekilde taşındığı için tercih sebeplerinden biridir. İstediğiniz ürün ve hammaddeyi birkaç saat içerisinde kolaylıkla nakledebilirsiniz. Bütün ürünleri istenilen zamanda tüketiciye buluşturulması sebebi ile tercih edildiğinden istediğiniz eşyayı kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Havayolu taşımacılığında genellikle taşınan sevkiyatlar şunlardır;

 • Her türlü proje taşımacılığı.
 • Her türlü İthalat ve ihracat ürünlerinin taşınması.
 • Havayolu ile cenaze taşımacılığı.
 • Konsolide kargo taşımacılığı.
 • Transit yükleme sistemi taşımacılığı.
 • Havaleli özel taşıma sistemleri.
 • Her türlü tehlikeli madde taşımacılığı.
 • İmal edilen, oluşturulan her türlü ürünün taşımacılığı.
 • Değerli evrak taşımacılığı.
 • Değerli emtia taşımacılığı.
 • Değersiz evrak taşımacılığı.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları

Havayolu taşımacılığının avantajlarına bakıldığında karayolu ve denizyolu taşımacılığında olduğu gibi saymakla bitmez. Genel anlamda hız ve pratiklik açısından önemli bir rol oynamaktadır. İstenilen zamanda istenilen konuma çok hızlı ve pratik şekilde teslimatı yapılmaktadır.

Gelecekte de havayolu taşımacılığının rolü büyük olacağından dolayı rağbeti arz talep meselesinin artması havayolu taşımacılığının artmasına sebep hazırlamaktadır.

 

Havayolu Taşımacılığının Fiyatlandırması Nasıl Yapılmaktadır?

Havayolu taşımacılığının fiyatlandırılması pratik ve hızlı olmasının yanı sıra diğer taşımacılık yollarına göre farklılık göstermektedir. Ürünün tehlikelik seviyesine göre boyutuna ya da ürünün değerine göre bile hesaplanmaktadır. Bir tane teknolojik eşya ile bir kilo hurdanın bile fiyatları farklılık gösterebilmektedir.